Krakowska majówka z serialami: CANAL+ SerialCon! Piąta edycja najstarszego polskiego wydarzenia poświęconego wyłącznie serialom, odbyła się pod nazwą CANAL+ SerialCon w dniach 1 - 3 maja.
Canal+ SerialCon


Perspektywa fanowska łączy się tu z akademicką i branżową. Na wielbicieli telewizyjnych hitów czekało wiele interesujących prelekcji, dyskusji panelowych, warsztatów i wykładów przygotowanych przez krytyków, dziennikarzy, naukowców, blogerów, podcasterów i youtuberów. O pracy nad serialami opowiedzieli twórcy, zarówno ci stojący przed kamerą – aktorzy, jak i ci sterujący serialowym światem zza niej – scenarzyści, reżyserzy i producenci.

CANAL+ SerialCon to nie tylko dyskusje o najpopularniejszych tytułach, ale także rozmowy o różnych gatunkach i typach seriali oraz o ich ewolucji. Podczas 11. edycji festiwalu mowa była m.in. o roli kobiet – za kamerą i przed nią, o międzynarodowej popularności seriali lokalnych, czyli nieanglojęzycznych; motywie choroby psychicznej w serialach, serialach true crime, serialach skandynawskich, koreańskich i rosyjskich oraz serialowych dystopiach.

Wśród zaproszonych gości znalazły się producentki i scenarzystki, takie jak Sarah Dollard, Lisa Gifford, Rochelle Dancel i Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz. Nie zabrakło też gwiazd internetu, jak Zwierz popkulturalny, Jakbyniepaczeć czy Mysza Movie.

W ramach nocnych maratonów serialowych CANAL+, które wykroczyły poza czas SerialConu i trwały do 5 maja, zobaczyliśmy serial "Kruk", drugi sezon "Belfra" oraz duński serial "Ride Upon the Storm", brytyjski "Hard Sun" i amerykański "Snowfall".