Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżnia imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry. Organizatorzy korzystają również z nowości technologicznych, takich jak rzeczywistość rozszerzona.
Poza Konkursem Głównym, w trakcie festiwalu prezentowanych jest ponad 100 filmów, z których większość to polskie premiery. Znajdują się w nich zarówno najnowsze festiwalowe odkrycia wypatrzone na rozlicznych imprezach międzynarodowych, jak i filmy nieco starsze, które nigdy nie weszły do kinowego obiegu w Polsce, a na OFF CAMERA, prezentowane są w sekcji Nadrabianie Zaległości. Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w których najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości trzystu tysięcy złotych. Co roku krakowscy widzowie mogą oglądać również filmy pogrupowane w specjalnych sekcjach tematycznych, podejmujące trudne, aktualne kulturowe i społeczne problemy; produkcje pochodzącego z konkretnych regionów geograficznych czy retrospektywy i pokazy filmów gości bieżącej edycji festiwalu.
Festiwal organizuje również szereg warsztatów, wykładów, dyskusji, związanych zarówno z pokazywanymi filmami i konkretnymi sekcjami, jak i branżowe spotkania. Wielu reżyserów prezentowanych podczas OFF CAMERA filmów przyjeżdża do Krakowa, żeby spotkać się z widzami. Projekcje odbywają się w małych, studyjnych kina, nawiązując do tradycji dyskusyjnych klubów filmowych, obecnie nieco już zapomnianej.
11. EDYCJA FESTIWALU OFF CAMERA ZA NAMI! Sprawdźcie, co znalazło się w jej programie:
W programie 11. edycji Festiwalu znalazło się pięć nowych sekcji. Zwykło się mówić, że sport to zdrowie. Niektórzy na tym poprzestają, a ci bardziej dociekliwi dodają do tej popularnej frazy jeszcze jedną – pod warunkiem, że nie jest uprawiany wyczynowo. W specjalnej tematycznej sekcji podczas festiwalu Off Camera „Sport to zdrowie” filmowcy zajeli się tą bardziej „ekstremalną” wersją. W ramach sekcji “Zawód: Artysta” widzowie zobaczyli filmy poświęcone sztuce i jej twórcom. Począwszy od muzyków, filmowców, poprzez malarzy, a kończąc na projektantach mody. Filmy, jakich akcja dzieje się w liceum kojarzą się powszechnie ze stekiem banałów, w rodzaju pierwszej miłości, socjalnego wyobcowania, konfliktów z rówieśnikami czy z towarzyskimi zawirowaniami. „High School Movies” to w istocie jednak dużo bardziej skomplikowany i złożony gatunek, o czym można było się przekonać w ramach sekcji „Nasto-Dramy”. Kolejna specjalna tematyczna sekcja to „Working Class Hero”. Umożliwiła widzom, choćby na moment, wejście w skórę „bohatera klasy pracującej”. Filmowcy zaproponowali festiwalowej publiczności buntownicze i niekonwencjonalne narracje o ludziach pracy, dobitnie uświadamiając, że szeroko zakrojona transformacja gospodarcza i społeczna jest jedynie kwestią czasu, a w kinie nadchodzi era pracującego bohatera. Każdy chyba, choćby na chwilę, odczuwał potrzebę zemsty za doznane krzywdy. "Zemsta jest słodka?" ma jednak ambicję przyjrzeć się zemście niekoniecznie w formie i kształcie określanym przez ociekające krwią konwencje „revenge movies”. Filmy, które wybrano, pokazały filmowe reprezentacje, które pozwalają odświeżyć i kreatywnie przepisać rozmaite typy filmowych opowieści, począwszy od komedii romantycznej i melodramatu, aż do kina grozy właśnie.
Off Camera wchodzi w przestrzeń miasta, zamieniając w plenerowe kina Plac Szczepański, tworząc Kino pod Gwiazdami na Bulwarach Wiślanych czy urządzając specjalne projekcje na dachach krakowskich kamienic. Kino niezależne przybliżają mieszkańcom miasta i turystom sami artyści. Z dala od fleszy fotoreporterów i czerwonych dywanów spotykają się z publicznością w specjalnie utworzonym Miasteczku Filmowym.
W ramach SerialCon publiczność spotyka się z ulubionymi aktorami i poznaje najciekawsze tendencje, które decydują o tym, co dzieje się na małym ekranie. Od ponad dekady Festiwal łączy filmową refleksję z doświadczeniem akademickim, a w ramach Off Camera Pro Industry stwarza przestrzeń aktywnego networkingu i developmentu, okazję do pracy warsztatowej polskich aktorów z hollywoodzkimi reżyserami castingów.