Trójka licealistów z Krakowa, Opola i Warszawy będzie decydowała o przyznaniu nagrody Jury Młodych 11. edycji Festiwalu Netia Off Camera. Wszystko dzięki zapewnieniu sobie zwycięstwa w ramach konkursu Skrytykuj!
Inspiracje do napisania recenzji napłynęły z trzech filmów. Dla Alicji Grzyb recenzowanym dziełem stały się „Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri” (reż. Martin McDonagh, 2017), nagrodzona dwoma Oscarami i trzema Złotymi Globami produkcja, która „(…)płynnie wymyka się także jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej, przełamując schematy kryminału, komedii oraz dramatu(…)”. Oprócz synkretycznego ujęcia, autorka doceniła w swej recenzji wielowymiarowość postaci odgrywanych przez znakomitą Frances McDormand i świetnego Sama Rockwella oraz konsekwentną warstwę wizualną. Annę Wacławczyk oczarował natomiast klimat północnych Włoch w których rozgrywa się akcja filmu „Tamte dni, tamte noce” w reżyserii Luki Guadagnino (2017). W swej recenzji sugestywnie punktuje ona w nasyconą synestezjami koncepcję reżysera, któremu „(…)udało się uchwycić doznania szalenie trudne do sportretowania za pomocą środków audiowizualnych”.
Trzecim zwycięzcą konkursu Skrytykuj! jest Karol Kotula, który skupił swe krytyczne oko na najnowszej produkcji Marvela, obrazującej przygody następcy tronu Asgardu, Thora. Karol – choć podkreśla pewną zachowawczość „Thora: Ragnarok” (reż. Taika Waititi, 2017) – docenia produkcję, która „znajduje własny język, będąc audio-wizualnym skarbem swego świata, a w pisanych dialogach pobrzmiewając żartobliwym, abstrakcyjnym tonem charakterystycznym dla kina Nowozelandczyka”.
Trzyosobowe Jury Młodych będzie odpowiedzialne za wręczenie nagrody w ramach Konkursu Głównego „Wytaczanie drogi”. Laureata wybierać będą spośród 10 filmów, w tym – przypomnijmy – dwóch polskich: „Wieży, jasny dzień” w reżyserii Jagody Szelc oraz „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego. W zeszłym roku Jury początkujących krytyków doceniło polsko-brytyjską realizację Rafała Kapelińskiego „Butterfly Kisses”, dając przy tym wyraz uznania dla ważnej i ambitnej realizacji kontrowersyjnego tematu. Lista filmów z którymi mierzyć się będą młodzi krytycy jest do znalezienia pod tym oraz tym linkiem.
W konkursie organizowanym przez Filmotekę Narodową spośród 100 nadesłanych prac wyróżniono również Amelię Rapacz za recenzję filmu „Papusza” oraz Macieja Kędziorę za recenzję „Tamtych dni, tamtych nocy”.
Wszyscy zasiadający na fotelach Jury Młodych 11. edycji Festiwalu Netia Off Camera to licealiści klas pierwszych i drugich. Alicja Grzyb to uczennica XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Swe zainteresowania dzieli pomiędzy dziedzinami humanistycznymi i ścisłymi, z sentymentem ogląda również pełnokrwiste horrory. Całą recenzję Alicji przeczytacie pod tym linkiem. Anna Wacławczyk uczy się natomiast w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr II w Opolu i z chęcią poszerza swe pasje filmowe o warsztat fotograficzny i projektancki. Doceniając uroki festiwalów filmowych, udziela się także jako wolontariusz. Nagrodzoną recenzję filmu „Tamte dni, tamte noce” autorstwa Ani możecie przeczytać tutaj. Karol Kotula to uczeń I klasy LO w Krakowie. Choć z kinem związany od niedawna, wnikliwie przygląda się nurtowi zarówno najnowszej, jak i dawniejszej popkultury. Jego recenzję o przygodach Thora przeczytacie tutaj.
Werdykt Jury zostanie ogłoszony 5 maja podczas Gali Zamknięcia tegorocznego Festiwalu Netia Off Camera.
Wszystkim zwycięzcom życzymy podczas trwania Festiwalu niezapomnianych wrażeń!
Konkurs Skrytykuj! organizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.