Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżnia imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry. Organizatorzy korzystają również z nowości technologicznych, takich jak rzeczywistość rozszerzona.
Poza Konkursem Głównym, w trakcie festiwalu prezentowanych jest ponad 100 filmów, z których większość to polskie premiery. Znajdują się w nich zarówno najnowsze festiwalowe odkrycia wypatrzone na rozlicznych imprezach międzynarodowych, jak i filmy nieco starsze, które nigdy nie weszły do kinowego obiegu w Polsce, a na OFF CAMERA, prezentowane są w sekcji Nadrabianie Zaległości. Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w których najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości trzystu tysięcy złotych. Co roku krakowscy widzowie mogą oglądać również filmy pogrupowane w specjalnych sekcjach tematycznych, podejmujące trudne, aktualne kulturowe i społeczne problemy; produkcje pochodzącego z konkretnych regionów geograficznych czy retrospektywy i pokazy filmów gości bieżącej edycji festiwalu.
Festiwal organizuje również szereg warsztatów, wykładów, dyskusji, związanych zarówno z pokazywanymi filmami i konkretnymi sekcjami, jak i branżowe spotkania. Wielu reżyserów prezentowanych podczas OFF CAMERA filmów przyjeżdża do Krakowa, żeby spotkać się z widzami. Projekcje odbywają się w małych, studyjnych kina, nawiązując do tradycji dyskusyjnych klubów filmowych, obecnie nieco już zapomnianej.