Image
CANAL+ SerialCon

To już ostatni moment by przeanalizować program tegorocznego CANAL+ SerialConu. Prosimy jednak o ostrożność: ilość wydarzeń może przytłoczyć i przyprawić o lekkie zawroty głowy. Dlatego z pomocą Katarzyny Bajki – programerki eventu –  sprowadzamy to programowe bogactwo do kilku wygodnych kategorii.

#Goście

Tegoroczny CANAL+ SerialCon odwiedzi szereg znamienitych gości, których będzie można posłuchać podczas prelekcji i paneli dyskusyjnych. Zdecydowanie warto wybrać się na spotkanie z aktorką Maude Hirst, znaną przede wszystkim z roli Helgi w serialu „Wikingowie”, która opowie o filmowych tradycjach swojej rodziny oraz blaskach i cieniach pracy przy serialach kostiumowych. Ogromnie ciekawie zapowiadają się także wydarzenia z udziałem music supervisorów: Iana Neilla, Nicka Angela i Iaina Cooke’a, zajmujących się doborem ścieżki dźwiękowej do filmów i seriali. – To zdecydowanie największe światowe sławy w tej dziedzinie, która pełni ogromną rolę. Nie da się ukryć, że wiele filmowych i serialowych scen pamiętamy właśnie przez pryzmat piosenki, która pojawiła się w tle i współtworzyła klimat całej produkcji – podpowiada Katarzyna Bajka.

#Polska

Oprócz przybyszów zza granicy, na CANAL+ SerialCon przybędą także polskie gwiazdy, m.in. Bartłomiej Topa, Mateusz Banasiuk, Jerzy Schejbal, Małgorzata Kożuchowska, Magdalena Popławska, Agata Kulesza, Józef Pawłowski oraz Adam Woronowicz i wielu innych. Ponadto Kraków powinien przygotować się na istny najazd blogerów, vlogerów i podcasterów, którzy będą się spierać w rozlicznych panelach dyskusyjnych. Spostrzegawczy wypatrzą zapewne Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk (znaną także jako Zwierz popkulturalny), redakcję Gallifrey.pl (największej strony o serialu Doctor Who w polskim internecie), reprezentację Sherlockon Polska, Pulpozaur.pl, portalu Serialowa oraz ekipę NaEkranie.pl – patrona medialnego tegorocznego CANAL+ SerialConu.

#24h

CANAL+ SerialCon toczy się właściwie całą dobę, a wszystko to za sprawą maratonów serialowych na które zapraszamy do Centrum Kinowego ARS. W ich ramach zaprezentowany zostanie polski serial "Kruk", drugi sezon "Belfra" oraz duńska produkcja "Ride Upon the Storm", brytyjska "Hard Sun" i amerykańska "Snowfall". Maratony wykroczą w tym roku poza serialconowe ramy i potrwają znacznie dłużej, bo aż do 5 maja. Będą też odbywały się równolegle w dwóch salach kinowych.

#Kobiety

Jednym z centralnych tematów tegorocznego CANAL+ SerialConu są kobiety – i to zarówno te znajdujące się przed, jak i za kamerą. Szczególnie licznie odwiedzą nas scenarzystki: Lisa Gifford (showrunnerka serialu „East Enders” znanego z licznych cliffhangerów), Sarah Dollard (współtwórczyni kultowej australijskiej telenoweli „Neighbours”) oraz Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz, która poprowadzi warsztaty scenariuszowe. Również zaproszone aktorki będą rozmawiały o kobiecych rolach oraz o tym, jak ewoluuje sposób portretowania tych postaci w serialach w Polsce i na świecie. – Kobiety będą też bohaterkami wielu wystąpień przygotowanych przez serialconowych prelegentów. Planujemy spotkania poświęcone serialowym prawniczkom, piratkom, a nawet księżniczkom – przypomina Katarzyna Bajka.  

#Lokalność

Kolejnym przewijającym się przez CANAL+ SerialCon tematem będą seriale lokalne: skandynawskie, niemieckie lub ogólnie europejskie, które zdobywają coraz większa popularność na całym świecie. W programie jest m.in. prelekcja o fenomenie produkcji zza naszej zachodniej granicy „Dark” oraz wpływach popularności kryminałów z dalekiej północy na polski rynek. A skoro już o naszej ojczyźnie mowa, w trakcie CANAL+ SerialCon odbędzie się także spotkanie z obsadami i twórcami polskich seriali, takich jak „Kruk” czy „Diagnoza”. – W kontekście dopiero co zakończonego „Kruka” porozmawiamy także o coraz bardziej popularnym formacie, jakim jest miniserial. Ten typ produkcji bywa szczególnie atrakcyjny dla filmowych twórców, którzy uważają jego zamkniętą i ograniczoną formę za atut i ułatwienie w stworzeniu produkcji spójniejszej od zwykłego serialu – dodaje Katarzyna Bajka.

#Podsumowując

Dlaczego warto poświęcić majowy długi weekend dla CANAL+ SerialConu? – Seriale sprawiają nam przyjemność, więc poświęcona im majówka także robi się przyjemna, pełna niezwykłych opowieści i dyskusji o historiach, które bardzo lubimy – odpowiada Katarzyna Bajka. Rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie wdzięczniejszy temat na majowy relaks. Zapraszamy więc do analizowania, przeglądania i kartkowania programu CANAL+ SerialConu, a ostatecznie także do wizyty w kompleksie Arteteka/Małopolski Ogród Sztuki/ Pauza In Garden, gdzie odbywać się będą wszystkie wydarzenia. Przypominamy, że wstęp na CANAL+ SerialCon jest całkowicie darmowy, choć warto sobie wcześniej zagwarantować wejściówkę wypełniając formularz zgłoszeniowy. Do zobaczenia!

Kaja Łuczyńska