Image
fot. kadr z filmu

Niedawno pisaliśmy o remake’u wielkiego, hollywoodzkiego klasyka - „West Side Story”. Nową wersją tego hitu zajmuje się Steven Spielberg. Pojawiła się informacja, że w remake’u pojawi się gwiazda oryginalnego filmu z 1961 roku, Rita Moreno.

 

Przyjęcie roli w oryginalnym „West Side Story” (1961) było dla Rity Moreno punktem zwrotnym. Młoda Portorykanka Anita jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci filmu i myślę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że niektóre jej sceny zapadają w pamięć mocniej niż te, w których pierwsze skrzypce gra Maria (Natalie Wood). Rola w „West Side Story” przyniosła Moreno Oscara jako najlepszej aktorce drugoplanowej. Później w karierze Moreno zdobywała Emmy, Grammy i Tony, co uczyniło ją jedną z nielicznych, którym udało się otrzymać wszystkie cztery najważniejsze wyróżnienia.

 

Teraz Rita Moreno ma szansę powrócić do opowieści, która stała się jej trampoliną do kariery. Steven Spielberg zatrudnił aktorkę do swojego remake’u „West Side Story”. Moreno zagra nową postać, która nie pojawiała się we wcześniejszych wersjach musicalu – Valentinę, właścicielkę sklepu, w którym pracuje Tony (w tej roli u Spielberga Ansel Elgort). To rozbudowana, żeńska wersja Doca, który szefował Tony’emu. Moreno już zdążyła skomentować tę decyzję w wywiadzie dla „Deadline”. Powiedziała, że powrót do znanej opowieści jest dla niej ekscytujący, podobnie współpraca ze Spielbergiem i scenarzystą Tonym Kushnerem.

 

To znacząca zmiana w nastawieniu aktorki do remake’u. Wcześniej Moreno twierdziła, że powrót na plan „West Side Story” będzie dla niej dziwny, a informacja o tym, że Tony Kushner pracuje nad scenariuszem sprawia, że „jest nerwowa”. Jak widać – zmieniła zdanie. Może miały na to wpływ perswazje Spielberga, który deklaruje, że od początku chciał mieć Moreno w swoim filmie i uważa jej kreację Anity za jeden z najlepszych musicalowych portretów w dziejach.

 

Przypomnijmy: oryginalne filmowe „West Side Story” to jeden z najsłynniejszych i najlepszych filmowych musicali. Dzieło Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa opowiada o porachunkach dwóch młodzieżowych gangów, Jetsów i Sharków. Akcja dzieje się w Nowym Jorku lat 50. XX wieku. Konflikt między Bernardo, przywódcą Sharków a Tonym, członkiem Jetsów, zaostrza się, gdy Tony zakochuje się w siostrze Bernardo. Maria odwzajemnia uczucie, ale czuje, że spór między bratem a ukochanym nie skończy się dobrze. Fani musicalu są podzieleni. Niektórzy zacierają ręce i nie mogą się doczekać, aż ponownie zobaczą ukochaną opowieść na wielkim ekranie, a inni marudzą, że raz opowiedzianych historii się nie powtarza. Ci drudzy mogą poczuć się uspokojeni – twórcy deklarują, że nie zamierzają odtworzyć filmu z 1961 roku kadr w kadr. Pierwszą dużą zmianą jest nowa postać, czyli Valentina Rity Moreno. Co jeszcze wymyśli Steven Spielberg? Tego chyba nie da się przewidzieć.

 

Joanna Barańska

 

źródło: www.indiewire.com, www.bbc.com