Image
Jury Konkursu Głównego

Kim są tegoroczni jurorzy Konkursu Głównego i Konkursu Polskich Filmów Fabularnych? Wszyscy są związani ze światem filmu, ale na różne sposoby i to w tej różnorodności będzie tkwiła siła ich osądu. Poznajmy ich lepiej.

Konkurs Główny „Wytyczanie drogi” rozstrzygać będzie jury złożone z reżyserki, Małgorzaty Szumowskiej, i dwóch aktorów – Giny Gershon i Thomasa Kretschmanna i Marka Adamsa.

Małgorzaty Szumowskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jedna z najważniejszych polskich reżyserów XXI wieku, dwa Srebrne Niedźwiedzie na koncie, a każdego jej nowego filmu wypatruje się z ogromnymi oczekiwaniami. Ciekawym, a rzadko przywoływanym w przypadku reżyserki wątkiem jest jej związek z wielkim duńskim prowokatorem – Larsem von Trierem. Szumowska była jednym z współproducentów jego głośnego „Antychrysta” z 2009 roku (w którym kolejnym polskim akcentem jest wkład studia Platige Image w efekty specjalne), a także ma powiązania z jego wytwórnią, Zentropą – firma von Triera współprodukowała jej „33 sceny z życia”, a sama reżyserka otworzyła w naszym kraju filię Zentropy, która daje szansę młodym twórcom na realizację swoich projektów.
Jej najnowszy film, "Twarz", bierze udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych 11. NETIA OFF CAMERA.

Thomas Kretschmann kojarzy się przede wszystkim z kreacjami niemieckich żołnierzy – role w „Pianiście” Romana Polańskiego, czy „Stalingradzie” Josepha Vilsmaiera udowadniają, że sprawdza się w tym znakomicie. Ta złowieszcza etykietka nie określa jednak całości doświadczenia aktorskiego Thomasa. Równie przekonująco potrafił się wcielić też w role kapitana okrętu transportującego ekipę filmową na tajemniczą wyspę w „King Kongu” Petera Jacksona, a nawet w… Jana Pawła II! Najciekawszy jest jednak wczesny epizod z życia niemieckiego aktora, kiedy to postanowił przedostać się ze swojej komunistycznej ojczyzny, NRD, do RFN – podróżując przez kilka krajów, ocierając się o rozmaite niebezpieczeństwa, dotarł po miesiącu podróży na drugą stronę żelaznej kurtyny. Szaleńcza eskapada kosztowała go fragment palca, straconego w wyniku odmrożenia.  

Mark Adams - od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. W swoim bogatym dorobku zawodowym pracował m. in. jako dyrektor kina w Instytucie Sztuki Współczesnej w Londynie, był krytykiem filmowym w znanych magazynach filmowych - Screen International, czy The Sunday Mirror w Wielkiej Brytanii. Zapraszany na festiwale na całym świecie w charakterze eksperta i konsultanta filmowego.

Imponująca kariera aktorska Giny Gershon trwa już prawie cztery dekady. Przez te wszystkie lata amerykańska aktorka zdołała zagrać u takich reżyserów jak John Woo, Paul Verhoeven, czy Michael Mann, pojawiając się u boku Ala Pacino, Nicolasa Cage’a i Kyle’a MacLachlana. Szczególnie jej przygoda z Verhoevenem jest interesująca – w 1995 roku wystąpiła w jego „Showgirls”, uznawanym za jeden z najgorszych filmów w historii kinematografii, który dziś ma absolutnie kultowy status. Kiczowata historia tancerki erotycznej marzącej o wielkiej karierze zebrała całe mnóstwo Złotych Malin (aż 7!). Samej Ginie dostała się nominacja dla najgorszej aktorki drugoplanowej. Czy słusznie? Przekonajcie się sami, film Verhoevena to niesamowite doświadczenie.

A jak się sprawy mają z Konkursem Polskim? Tutaj jury jest równie różnorodne – obok teoretyka Geoffa Andrew, najlepszy film polski wybierać będzie aktorka Dree Hemingway oraz dyrektorka castingowa Lucy Bevan.

Nazwisko Dree Hemingway nieprzypadkowo kojarzy się z wielkim amerykańskim pisarzem – to prawnuczka Ernesta. Rodzina Hemingwayów może się poszczycić wieloma utalentowanymi członkami – matką Dree jest aktorka Mariel, jej ciotka Margaux również była aktorką oraz modelką. Dziadek Jack poszedł w ślady swojego ojca i został pisarzem. Dree nie pozostaje w tyle - rozpoznawalność przyniosła jej rola w „Gwiazdeczce” Seana Bakera, mistrza portretowania niezwykłych osobowości spoza społecznego marginesu. Historia niezwykłej przyjaźni między młodą dziewczyną i starszą panią zdobyła spory rozgłos, a rolę Dree bardzo chwalono. Amerykanka jest też modelką – pracowała dla takich marek jak Karl Lagerfeld, Chanel, Gucci.
Aktorkę będzie można zobaczyć na festiwalowym ekranie - "Love After Love". Bierze udział w Konkursie Głównym "Wytyczanie Drogi"

Geoff Andrew, wieloletni programer National Film Theatre, juror na festiwalach w Cannes, czy Wenecji, poza miłością do kina pasjonuje się także muzyką, co można odkryć, czytając jego blog (https://geoffandrew.com), na którym dzieli się nie tylko przemyśleniami na temat sztuki filmowej, ale także swoimi muzycznymi fascynacjami – z widocznym znawstwem opowiada o amerykańskim jazzie, operze, czy muzyce klasycznej, interesująco relacjonuje koncerty, w których uczestniczył. Zajrzyjcie, zobaczcie co Geoff ma do powiedzenia na tematy inne, niż te dotyczące kinematografii. Może zarazi was swoimi muzycznymi odkryciami?

Lucy Bevan to osoba zaangażowana w ten aspekt świata filmowego, który znajduje się poza kamerą. Zajmuje się castingami filmowymi, współpracowała z Kennethem Branaghiem, prowadziła castingi do aktorskich adaptacji animacji Disneya. Kocha kino, często podkreśla, że jednym z jej najukochańszych filmów wszech czasów jest „E.T.” Stevena Spielberga. Historia początków jej kariery może być bardzo inspirująca dla każdego, kto chciałby pracować w przemyśle filmowym – otóż, gdy Lucy postanowiła związać swoje życie z filmem, najzwyczajniej w świecie sporządziła listę producentów, z którymi chciałaby pracować i zaczęła chodzić od drzwi do drzwi, oferując swoje usługi. Nie ze wszystkimi się udało, ale Lucy jednak znalazła  w ten sposób swoją pierwszą związaną z kinem pracę i dziś nadzoruje castingi w hollywoodzkich widowiskach. Nie ma rzeczy niemożliwych!

Jak widać, tegoroczne konkursy będą rozstrzygane przez grono ludzi filmu o rozmaitych doświadczeniach. Różnorodny skład to gwarancja niebanalnych decyzji, można się więc spodziewać sporych zaskoczeń.

Jakub Dzióbek