Image
fot. materiały prasowe

Choć bez wątpienia do grona wybitnych aktorów należy, a niektórzy nawet chcą być jak John Malkovich – stoi przed nim naprawdę nie lada wyzwanie. Za sprawą stacji BBC na mały ekran powraca słynny belgijski detektyw zrodzony niemal sto lat temu w niezwykłej wyobraźni Agathy Christie. Pierwszy odcinek „A.B.C. Murders” z Malkovichem w roli Poirota już w grudniu!

Z wizerunkiem legendarnego detektywa mierzyło się dotąd kilku świetnych aktorów: Orson Welles, Ian Holm, Alfred Molina, a ostatnio Kenneth Branagh, który nie tylko go zagrał, ale i sam wyreżyserował „Morderstwo w Orient Expressie” z plejadą gwiazd srebrnego ekranu. Dla wielu na zawsze zachowa on jednak twarz Davida Sucheta, który przez przeszło dwadzieścia lat grał go w niezapomnianym serialu „Poirot” (1989-2013). John Malkovich będzie musiał zatem poradzić sobie nie tylko z noszeniem ekstrawaganckiego wąsa i naśladowaniem belgijskiego akcentu (nie wspominając już o mordercach), ale przede wszystkim z legendą swojego poprzednika. Znając jednak aktorski kunszt filmowego hrabiego Valmonta („Niebezpieczne związki”, 1989) i widząc jego pierwsze zdjęcie w eleganckiej charakteryzacji, o efekt końcowy możemy być spokojni.

„The A.B.C. Murders” to nowa odsłona przygód Herkulesa Poirota. Trzyodcinkowy miniserial dla stacji BBC wyreżyserował Alex Gabassi. Scenarzystką mini serialu jest Sarah Phelps, której zawdzięczamy także niezwykle udaną produkcję „I nie było już nikogo” (2015), zrealizowaną na podstawie jednej z najbardziej znanych dziś książek Christie. W nowym serialu BBC zobaczymy również Tarę Fitzgerald („Gra o tron”, 2011-) i Ruperta Grinta, znanego dotąd głównie jako Rona z kolejnych części przygód Harry’ego Pottera. Tutaj wcieli się w postać inspektora Crome’a.

Powieść „A.B.C.” wydano w 1936 roku. Poirot próbuje w niej rozwikłać zagadkę serii okrutnych morderstw, jakich dokonano na terenie Anglii. Zabójca dobiera swoje ofiary w porządku alfabetycznym i kpi sobie z organów ścigania, pozostawiając za każdym razem list z informacjami dotyczącymi kolejnej zbrodni. Co więcej, przy zwłokach zawsze znajduje się rozkład jazdy kolei, zwany potocznie „ABC” właśnie. Każdy z listów podpisany jest także tymi trzema literami. Herkules zaczyna podejrzewać, że wszystkie te zabiegi mają za zadanie zmylić policję i rozpoczyna śledztwo według swoich zasad.

To nie pierwszy raz, gdy stacja BBC bierze na warsztat klasykę literackiego kryminału. Kilka lat temu tryumfy święcił „Sherlock” (2010-) z nietuzinkową kreacją Benedicta Cumberbatcha w roli tytułowej, którą otworzyła mu na oścież drzwi do światowej kariery. Jako John Watson wspomagał go inny znakomity aktor, Martin Freeman. Serial bił rekordy popularności i doczekał się czterech sezonów. Czy „The A.B.C. Murders” będzie mógł mierzyć się z sukcesem łowcy psa Baskerville’ów? Przekonamy się niebawem – serial z nowym Poirotem startuje na antenie BBC One już 1 grudnia. Samego Malkovicha zaś zobaczymy niedługo także w innej odważnej roli – właśnie rozpoczęły się zdjęcia do „The New Pope” Paola Sorrentino, kontynuacji hitowego „Młodego papieża” (2016-) z Judem Lawem.

Monika Żelazko