Image
Michał Rogalski

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i europejskiego programu szkoleniowego dla profesjonalistów filmowych EKRAN w Szkole Wajdy.
Zadebiutował w 2009 roku filmem „Ostatnia akcja”, w którym główne role zagrali Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Alina Janowska i Antoni Pawlicki.  Za film został uhonorowany Nagrodą Publiczności na Koszalińskim Festiwalu Debiutów "Młodzi i Film". Scenariusz napisał wspólnie z Krzysztofem Rakiem.

W 1998 roku zrealizował filmy krótkometrażowe "Synkowie" orax "Święto". Za etiudę dokumentalną "Film życia. Paweł i Ewa" zdobył Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2002) oraz nagrodę na XII Festiwalu Mediów "Człowiek z zagrożeniu" w Łodzi w 2002 r.  Jest reżyserem i jednocześnie scenarzystą filmu „Letnie przesilenie”, za który w 2015 roku otrzymał Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage" w Bydgoszczy, Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta - Złote Kociaki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodę Specjalną Jury podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej, a także nagrodę za scenariusz na World Film Festival w Montrealu. 

Zrealizował kilka filmów dokumentalnych, w tym m.in.: „Gdzie się podziało 80 milionów?”, „12 ton. Oni tam wszyscy są”, „Śląski interes” czy „Kozietulskiego 6”.  Współpracował również z Xawerym Żuławskim przy tworzeniu scenariusza do filmu "Chaos" (2005). Wyreżyserował kilkadziesiąt odcinków seriali takich jak: „Wojenne dziewczyny”, „Czas honoru” (sezon 3 i 4), „Przepis na życie” czy „O mnie się nie martw”.
Jego najnowszy film „Gotowi na wszystko. „Exterminator” miał premierę w styczniu tego roku. W rolach głównych wystąpili: Piotr Żurawski, Piotr Rogucki, Paweł Domagała i Krzysztof Czeczot. Tytuł bierze udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych 11.Netia OFF CAMERA.