Image
Kadr z filmu "Freak show"

Belgijski „Strip-Tease”, gwiazda Disneya w roli kanibala z Milwaukee w filmie „Mój przyjaciel Dahmer” i "Freak show" z Alex Lawtherem. Odliczanie do tegorocznej edycji Off Camera czas zacząć!

W kinie nadchodzi era pracującego bohatera,  z kolei perypetie nastoletnich bohaterów są pretekstem do poruszenia często niewygodnych tematów. Między innymi te wątki tematyczne zainteresowały festiwalowych programerów. Listę nowych sekcji specjalnych otwierają „Nasto dramy” i „Working Class Hero”.

Filmy, których akcja dzieje się w liceum, kojarzą się powszechnie ze stekiem banałów w rodzaju pierwszej miłości, socjalnego wyobcowania czy konfliktów z rówieśnikami. „High School Movies” to jednak bardziej skomplikowany i złożony gatunek…

„Mój przyjaciel Dahmer”  bazuje na prawdziwych wydarzeniach z lat 70., które w autobiograficznym komiksie "My Friend Dahmer" opisał szkolny kolega późniejszego Kanibala z Milwaukee". Marc Meyers zastanawia się, jak rodzi się zło – wyrasta z naszego wnętrza czy jest efektem konfrontacji ze społeczeństwem? Tytułowego seryjnego mordercę zagrał Ross Lynch, idol amerykańskich nastolatek i gwiazdor Disney Channel. 

"Freak show" to pełnometrażowy debiut Trudie Styler. Żona Stinga od czasu do czasu pojawia się przed kamerą, ale podkreśla, że właśnie reżyseria jest jej największą pasją. Film to opowiedziana w ciepły sposób historia o dorastaniu i radzeniu sobie z przeciwnościami losu. W roli głównej Alex Lawther, znany m.in. z "The End of the F***ing World”.

Sekcja Working Class Hero” umożliwia z kolei widzom wejście w skórę „bohatera klasy pracującej”. Filmy pokazywane w jej ramach rzucają nowe i zaskakujące światło na różne modele pracujących bohaterów i tego, co może oznaczać ich sytuacja zawodowa.

W 1985 roku w belgijskiej telewizji rozpoczęto emisję kontrowersyjnego programu dokumentalnego „Strip-Tease”. Widzowie oglądali bohaterów podczas codziennych czynności, bez jakiegokolwiek komentarza. Utrzymany w estetyce mockumentary, pokazywany na Festiwalu w San Sebastian, „Tak mi dopomóż Bóg”jest pierwszym w historii pełnometrażowym odcinkiem „Strip-Tease”, w którym sędzina Anne Gruwez zabiera nas za kulisy prawdziwego dochodzenia kryminalnego. Jest niepokornie i niepoprawnie politycznie.

Po co Emily Beecham, grająca tytułową rolę w filmie ”Daphne”, spotyka się z psychologiem? Była co prawda świadkiem napadu w sklepie, ale czy faktycznie nie może sobie poradzić z konsekwencjami wydarzenia? Bohaterkę filmu Petera Mackie Burnsa  podpatrujemy w jej samotności, niezdecydowaniu i codzienności wyznaczanej przez rytm pracy i refleksji.

Do zobaczenia w Krakowie od 27 kwietnia do 6 maja 2018!