Image
fot. kadr z filmu "Deception"

W Amazon Studios trwają prace nad nowym filmem. „This is Jane” opowie o podziemiu aborcyjnym. W główną rolę wcieli się Michelle Williams.

 

O tym, że Williams dołączy do obsady „This is Jane” mówiło się od maja. Teraz pojawiła się oficjalna informacja. Film Kimberly Peirce (jej najbardziej znanym obrazem jest „Nie czas na łzy” z 1999 roku) będzie opowiadał o podziemnej amerykańskiej organizacji The Jane Collective, która działała w latach 70. Jej celem była pomoc w przeprowadzaniu aborcji, która w tym czasie była zakazana w Stanach. Organizację rozwiązano po legalizacji zabiegu, w 1973 roku w efekcie głośnej sprawy Roe v. Wade. W powstającym filmie Michelle Williams wcieli się w założycielkę grupy, znaną jako Jenny (działaczki The Jane Collective były anonimowe).

 

„This is Jane” będzie opierać się na książce Laury Kaplan „The Story of Jane: The Legendary Underground Feminist Abortion Service”. Kaplan dołączyła do organizacji w 1971 roku i przez ostatnie lata działalności grupy zbierała historie aktywistek. Anonimowe kobiety, które przedstawiały się pseudonimami, opowiedziały jej o działaniu w ramach „Jane”. Na książce opiera się reżyserka, ale i scenarzystka Stephany Folsom (przygotowywała też scenariusz do najnowszej, czwartej części „Toy Story”). Jak informuje Amazon Studios, prace nad filmem już się rozpoczęły, choć studio nie podaje jeszcze wstępnej daty premiery.

 

Obiecujący jest wybór Michelle Williams do głównej roli. Wiadomo, że aktorka nie boi się wyzwań i wciela się w różnorodne postaci, które zmagają się z różnymi problemami. Williams była nominowana do Oscara za „Tajemnicę Brokeback Mountain” (2005), „Blue Valentine” (2010), „Mój tydzień z Marilyn” (2011) i „Manchester by the Sea” (2016). Czy rola Jenny przyniesie jej kolejną nominację? Wiele na to wskazuje.

 

Joanna Barańska

 

źródło: variety.com