Image
fot. kadr z filmu

Media społecznościowe podbija zdjęcia pierwszej strony scenariusza do filmu „Birds of Prey” w reżyserii Cathy Yan, które opublikowała Margot Robbie, odtwórczyni głównej roli. Tym, co zwraca na nim szczególną uwagę, obok pieczęci w formie odciśniętego pocałunku, jest ręcznie dopisany podtytuł, który początkowo został uznany za dowcip nawiązujący do „Birdmana” (2014) i właściwego mu dopisku „or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”. Okazuje się jednak, że twórcy komiksowego widowiska nie żartują i podtytuł ich produkcji brzmi „(And The Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)”. Polscy specjaliści od translatorskich wariacji na temat oryginalnych filmowych tytułów prawdopodobnie znów nas zaskoczą.

 

W najbliższych latach, oprócz „Birds of Prey”, pojawią się jeszcze trzy filmy o przygodach Harley Quinn („Suicide Squad 2”, „Gotham City Sirens” i „Harley Quinn Vs The Joker”), czyli jednej z najważniejszych kobiecych postaci z komiksów i filmów o Batmanie. W tym gronie produkcja Yan wyróżnia się nie tylko długim podtytułem, odczytywanym niekiedy jako nawiązanie do toksycznego związku z Jokerem, z którego Harley musiała się uwolnić, ale także samą osobą reżyserki – pierwszej twórczyni o azjatyckich korzeniach kręcącej w Hollywood film o superbohaterkach i superbohaterach. Co więcej, Yan do niedawna zajmowała się przede wszystkim dziennikarstwem – pracowała dla „Wall Street Journal”. Jej pełnometrażowy debiut fabularny, „Dead Pigs” (2018) miał swoją premierę na tegorocznym Sundance, gdzie został wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury dla najlepszego zespołu aktorskiego. W „Birds of Prey” obsada również zapowiada się zjawiskowo, bowiem na ekranach obok Robbie zobaczymy między innymi Ellę Jay Basco jako Cassandrę Cain, Mary Elizabeth Winstead jako Łowczynię, Jurnee Smollett-Bell jako Czarnego Kanarka oraz Ewana McGregora w roli głównego czarnego charakteru. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

?

Post udostępniony przez @ margotrobbie

 

Winstead w jednym z wywiadów opisywała tę produkcję jako spin off „Legionu Samobójców” (2016), w którym akcja koncentruje się na Harley i jej damskim gangu, ale nie ujawniała szczegółów. Za scenariusz odpowiada Christina Hodson, która przygotowuje także fabułę do osadzonego w tym samym uniwersum, widowiska „Batgirl”. Prace na planie zdjęciowym rozpoczną się na początku stycznia, a film trafi do kin kilkanaście miesięcy później – w lutym 2020 roku.

 

Alicja Muller

źródło: thewrap.com